Mobilność Erasmus+ w Jedynce

W dniach 22-27 kwietnia 2023 r. gościliśmy w Zabrzu 8 uczniów oraz 2 nauczycieli ze szkoły Randvere Kool z Estonii. Goście przyjechali do naszego miasta w ramach projektu Erasmus+ „Educating ecologically conscious young European citizens through joint entrepreneurial activities”.
W ciągu tych kilku dni pobytu w naszym mieście uczestnicy projektu nie tylko zwiedzili Zabrze (z historykiem Muzeum Miejskiego w Zabrzu – Panem Piotrem Hnatyszynem) oraz zobaczyli naszą szkołę, ale także dużo dowiedzieli się na temat węgla jako pierwiastka chemicznego (jaka jest jego struktura i forma w jakiej występuje, jaki jest obieg węgla w przyrodzie, gdzie ma zastosowanie) oraz jako skały osadowej (jak powstała, jak się ją wydobywało dawniej oraz jak się ją wydobywa obecnie). Te zajęcia odbyły się w najnowszym obiekcie edukacyjnym na mapie Zabrza tj. w Carboneum – Centrum Wiedzy o Węglu oraz w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luisa w Zabrzu.
Głównym wydarzeniem poniedziałku było spotkanie uczestników projektu z Prezydent Zabrza, Panią Małgorzatą Mańką-Szulik w zabrzańskim ratuszu (https://www.youtube.com/watch?v=HASmfdb8_tc) . Młodzież uczestnicząca w projekcie wysłuchała krótkiej prezentacji w jaki sposób Miasto Zabrze dba o ekologię i jak ją propaguje.
We wtorek uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Wody Hydropolis we Wrocławiu. Tam uczniowie naszej szkoły oraz Randvere Kool dowiedzieli się m.in. o obiegu wody w przyrodzie, najważniejszych rzekach świata, badaniu głębin morskich i rybach głębinowych, zanieczyszczeniu wód plastikiem, wodzie w organizmie człowieka. Uczniowie obu szkół zwiedzili Wrocław oraz „polowali” na słynne wrocławskie krasnale.
W środę uczniowie uczestniczący w projekcie wybrali się do Katowic, gdzie zobaczyli centrum stolicy województwa śląskiego orasz szukali beboków – strasznych stworów, którymi śląskie mamy straszyły niegrzeczne dzieci. W tym mieście uczestnicy projektu zwiedzili wystawę w Muzeum Śląskim dotyczącą trudnej historii Śląska oraz przestawiającej rozwój przemysłu na terenie Górnego Śląska.
Osoby biorące udział w projekcie nie tylko zwiedzały nasz region, ale także brały udział w warsztatach odbywających się w naszej szkole. Uczniowie razem z nauczycielami robili ekologiczne mydełka, projektowali samochody do wspólnej polsko-estońskiej firmy ekologicznych zabawek oraz poznawali się w ramach zajęć integracyjnych.

Opracowała: mgr Agnieszka Zdechlik