„Jedynka” w Warszawie

W dniach 22-24 maja 2023 r uczniowie klasy 1c i 1p odwiedzili Warszawę. W pierwszym dniu wycieczki uczestnicy wycieczki przespacerowali się uliczkami Starego Miasta, zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza i ogród Saski. Następnie uczniowie zajrzeli do Łazienek Królewskich gdzie zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina i Pałac na Wodzie. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dzień drugi wycieczki rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik gdzie uczniowie odkrywali różne zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, anatomii i biologii. Bardzo ciekawą sekcją Centrum Nauki była sekcja dotycząca ekologii, gdzie można było zobaczyć jak szybko rośnie populacja ludzi na świecie, jak zmieniała się produkcja dwutlenku węgla na przestrzeni wieków, jaka jest różnica w miastach betonowych i zielonych, co to jest mikroplastik i jak jest rozmieszczony w morzach, ile ton odpadów dziennie produkuje ludzkość itp. Po zwiedzaniu wystawy uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w seansie w planetarium „Niewidzialny wszechświat”. Po południu uczestnicy wycieczki odwiedzili Cmentarz Powązkowski, gdzie zapalili znicz na grobie patrona szkoły, profesora Zbigniewa Religii oraz obejrzeli groby osób zasłużonych i ważnych dla Polski m.in. Zofii Nałkowskiej, Kamili Skolimowskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Dejny, Władysława Bartoszewskiego, Tadeusza Łomnickiego, „Zośki” z „Kamieni na szaniec”.

Środa zaczęła się podniośle, bo uczniowie uczestniczący w wycieczce do Warszawy zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej. Potem uczniowie naszej szkoły spotkali się z córką rotmistrza Witolda Pileckiego – Panią Zofią Pilecką – Optułowicz. Wtedy też uczestnicy wycieczki byli świadkami niezwykłego wydarzenia – Pani Zofia Pilecka – Optułowicz została uhonorowana Medalem Edukacji Narodowej. Po spotkaniu w Muzeum Żołnierzy Wyklętych uczniowie zabrzańskiej „Jedynki” zwiedzili Zamek Królewski w Warszawie, który był ostatnim punktem wycieczki.

Opracowały: mgr Agnieszka Zdechlik, mgr Anna Kossowska