HISTORYCY W KRAKOWIE

Wraz z uczniami klasy prawniczej 1D, rozszerzającymi historię, wybrałam się w czerwcową środę na nasz pierwszy szlak dziejowy – od pradziejów do końca średniowiecza. Tak podsumowaliśmy wspólną pracę i naukę w klasie pierwszej liceum. Historyczną podróż zaczęliśmy od Muzeum Archeologicznego w Krakowie, gdzie zapadły naprawę egipskie ciemności.

Lekcja muzealna odbyła się na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu”. Uczniowie zobaczyli zabytki pochodzące z Egiptu, m.in. kartonaże, sarkofagi, mumie, ozdoby i naczynia. Poznali również interesujące historie związane z niektórymi zabytkami. Dzięki wizycie na wystawie mogli lepiej poznać, zrozumieć i poczuć kulturę starożytnego Egiptu, a także usłyszeć, że „Mumie zaskakują.”
Zaczarowana przewodniczka zdradziła nam wiele tajemnic i pokazała wizerunek prawdziwej Kleopatry VII.

Pochyleni nad czasem – zobaczyliśmy też wystawę „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, salę z figurami przedstawiającymi postaci żyjące w pradziejach oraz makiety ich osad i domostw. Wróciły do nas pojęcia: paleolit, człowiek neandertalski, neolit oraz informacje o pozostałych epokach, aż do końca wczesnego średniowiecza. Oglądaliśmy w jakich warunkach żyli ówcześni ludzie, zwracaliśmy uwagę na chronologię, ramy czasowe oraz szczegółowe opisy poszczególnych epok. Następnie zaciekawiły nas wierzenia, rodzaje pochówków i różnice między nimi (pochówki szkieletowe, ciałopalne). Kończąc naszą podróż w czasie, zatrzymaliśmy się przy najbardziej znanym zabytku Muzeum Archeologicznego w Krakowie – Światowidzie ze Zbrucza (Idolu ze Zbrucza, idolu zbruczańskim, idolu z Liczkowiec, bałwanie ze Zbrucza, pot. Światowidzie).

‘Będąc’ już zatem w średniowieczu – ruszyliśmy dalej, przez rynek, Sukiennice, szachownice ulic na Wawel, by zobaczyć Groby Królewskie.

Katedra Wawelska, to miejsce pochówku polskich monarchów. Początkowo królów chowano w komorach grobowych znajdujących się pod posadzką. Pierwszym, który spoczął na Wawelu był król Władysław Łokietek. Począwszy od króla Kazimierza Jagiellończyka ustalił się zwyczaj grzebania królów w osobnych kaplicach dobudowanych do Katedry. Jako pierwsza powstała Kaplica Świętokrzyska bogato zdobiona dekoracją malarską przez malarzy ruskich, ze wspaniałym nagrobkiem króla Kazimierza Jagiellończyka wyrzeźbionym przez Wita Stwosza, uznawanym za arcydzieło sztuki późnogotyckiej. Wyjątkowym nagrobkiem jest nagrobek króla Jana Olbrachta w niezwykłej renesansowej oprawie architektonicznej w formie antycznego łuku triumfalnego zaprojektowanej przez Franciszka Florentczyka, który wystawiła królowi jego matka – królowa Elżbieta Rakuszanka.
Katedra Wawelska przeniosła nas w kolejne epoki. Perły renesansu zostawiamy na kolejną podróż po dziejach. Naszą wycieczkę spuentowaliśmy zdaniem: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.”

Ewa Olejarz