Debata Partnerska

Debaty oksfordzkie, w których mówcy nie mogą się wzajemnie obrażać, stają się w Zabrzu coraz popularniejsze.

Debaty oksfordzkie pojawiły się w Polsce na pocz. lat 90. XX w. za sprawą prof. Zbigniewa Pełczyńskiego i Szkoły Liderów. Z czasem zaczęło powstawać coraz więcej organizacji, zajmujących się przygotowaniem debat na wzór tych pochodzących z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W debacie oksfordzkiej mówcy, pod przewodnictwem marszałka, dyskutują nad postawioną tezą. Po prawej stronie marszałka siedzą obrońcy tezy, po lewej – jej przeciwnicy. Rozmowa odbywa się bez wzajemnego obrażania się. Na końcu obecni (eksperci, publiczność) poprzez punktację i głosowanie przyznają rację jednej ze stron lub wybierają najlepszego mówcę.

W tym roku szkolnym w I Zabrzańskim Turnieju Debatach Oksfordzkich wzięła udział i nasza drużyna, brawurowo pokonując inne zespoły, dostała się do finału i zdobyła srebro. Tak było.

Natomiast w czwartek, 23 lutego b. r. na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcące im. W. Kilara w Zabrzu debatowaliśmy nad tezą: „Zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż zdrowie fizyczne.”

Nasza drużyna wystąpiła w nowym składzie: Kinga Białek, Roksana Brzezina, Michał Olcha i Martyna Zyguła. W wyniku losowania debatowaliśmy z obrońcami tezy – jako opozycja. Argumenty o przewadze zdrowia fizycznego nad psychicznym wybrzmiały, co zauważono.

W tej partnerskiej debacie obie strony świetnie zdawały sobie sprawę z holistycznego ujęcia tezy.

Tym razem naszym celem nie było zwycięstwo – lecz przedstawienie debaty oksfordzkiej jako kulturalnej polemiki, i pokazanie, że każdy problem ma co najmniej dwie płaszczyzny.

Przed debatą uczestniczyliśmy w warsztatach przygotowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Zabrzu w ramach programu psychologicznej edukacji rówieśniczej „Chcę wiedzieć więcej”.

Partnerska debata odbyła się w Klubie Biznesowym Areny Zabrze. A naszym wspólnym celem było spopularyzowanie debat oksfordzkich i niełatwych jej zasad. Debata oksfordzka to nie show.

Debaty oksfordzkie uczą pewności siebie, komunikacji interpersonalnej, umiejętności budowania argumentacji i dają odwagę, by publicznie artykułować swoje myśli i dobre przygotowanie merytoryczne z obu stron.

Sztuka debaty, to sztuka, którą warto promować.

Więcej:

Opracowanie i zdjęcia: Ewa Olejarz