Europejski Dzień Języków
26 września został ustanowiony w 2001 r. Europejskim Dniem Języków przez Radę Europy. Głównym celem ustanowienia tego dnia było otwarcie na języki jako narzędzie służące do otwarcia na inne kultury i do wzajemnego szacunku i budowania postawy otwartości.
Dziś znajomość języków obcych wydaje się być czymś naturalnym, a ciekawość lingwistyczna idzie w parze z chęcią poznawania kultury i tradycji. Oswajania nieznajomego, ale jest też możliwością promowania swojego języka i swojej kultury, który przecież dla wielu jest obcy.
W naszej szkole w tym dniu już od wielu lat staramy się przez zabawę i naukę poznać inne języki i zwyczaje. Często punktem wyjścia jest kuchnia, a wraz z nią słownictwo. Nasz szkolny korytarz zmienia się w wielki europejski targ smakołyków, muzyki z całej Europy i słów ze wszystkich zakątków starego kontynentu. Każda klasa przygotowuje wylosowane wcześniej stanowisko przedstawiające kuchnię danego kraju. W tym roku najwięcej głosów jury zdobyły stanowiska klasy 1a i 2a, tuż za nimi znalazła się klasa 1c, a podium zamknęła klasa 1e. Choć tu warto zaznaczyć, że tak naprawdę na podium powinny się znaleźć wszystkie klasy i wspaniali rodzice, którzy zapewne w przygotowaniu smakołyków pomagali.
Ponadto uczniowie klas pierwszych brali udział w quizie europejskim przygotowanym przez klasę 2e. Uczniowie przygotowali również plakaty z piktogramami idiomów w języku angielskim.
Europejski Dzień Języków 2023 przechodzi do historii, ale już czekamy na kolejną edycję.